Telefon : +90 532 356 01 25    E-Posta: [email protected]

Bodrum’da Isı Pompası Çeşitleri Nelerdir

Bodrum’da Isı Pompası Çeşitleri Nelerdir

Bodrum’da ısı pompası çeşitleri nelerdir şeklinde soru sorulacak olur ise özetle yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak fayda sağlayan sistemin çeşitlerini yazımızda bulabilirsiniz. Isı pompasının özellikleri ve avantajları sayesinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle, sistem hakkında bilgi sahibi olmak, kullanıcı açısından yararlı olmaktadır.

Bodrum’da ısı pompası çeşitleri nelerdir sorusuna, şu şekilde detaylandırarak cevap verebiliriz:

 • Hava kaynaklı ısı pompası (havadan havaya, havadan suya)
 • Toprak kaynaklı ısı pompası (yatak toprak kaynaklı, dikey toprak kaynaklı)
 • Su kaynaklı ısı pompası (kapalı devre çevrimli, açık devre çevrimli)
 • Jeotermal enerji kaynaklı
 • Güneş enerjisi kaynaklı

Isı Pompası Ne İşe Yarar

Isı enerjisinin bir ortamdan diğerine taşıma şeklinde bir prensibe sahip ısı pompası, elektrikle beslenmektedir. Isı pompası terimi, birçok kişi için yeni bir terim olsa da aslında birçok alanda kullanmaktayız. Özellikle evlerde çok fayda sağlayan sistemlerdir. Hem soğuk hem sıcak enerji sağlaması da oldukça öne çıkan özellikleri arasında yer almaktadır.

Bodrum’da ısı pompası çeşitleri nelerdir ya da ısı pompasının avantajı nelerdir gibi sorular, en sık sorulanlardır. Bu nedenle detaylı bir araştırma ve ilgili yazımız, bu konuda kullanıcılara yardımcı olacaktır. Evlerde kullanılan klima, derin dondurucu ya da buzdolabı gibi cihazlar, ısı pompasının çalışma prensibine kusursuz örneklerdir.

Isı Pompası Avantajları

Bodrum’da ısı pompası çeşitleri nelerdir sorusunun cevabı sonrasında, avantajları merak edilmektedir. Isı pompasının en öne çıkan avantajlarından biri; aynı anda soğuk ve sıcak enerji sağlayabilmesidir. Bunun dışında, oldukça tasarruflu bir enerji sağlaması da avantajlarının kullanıcılar arasında kabul gören bir unsurudur.

Yeni uygulamalar sağlamasının yanı sıra, var olan tesisatlara da uygulanabilmektedir. Alternatif uygulamaların yapılmasına da imkân tanır. Gaz ya da motorin türü tehlike arz eden maddelere ihtiyaç duymaması, güven sağlamaktadır. Çevre dostu ve uzun yıllar kullanım sağlaması da sistemin en büyük avantajlarındandır.

Atık gaz olmaması ve sistemin bir kısmının yenilenebilir enerji kullanması, her anlamda fayda sağlamaktadır. Baca gereksinimi duymaması, atık çıkarmamasının yanında en temiz ısıtma kaynaklarından olduğunu göstermektedir. Isı pompası çeşitleri ve fiyatları da uygunluk sağladığından, bunlar da diğer avantajlardır.

Isı Pompası Verimliliği

Bodrum’da ısı pompası çeşitleri nelerdir ve verimlilik nelere bağlıdır gibi sorular, doğru şekilde sistem kullanımını sağlamaktadır. Kaynak stabilitesi ile kaynağın verime olan etkisi, ilk faktördür. Bu anlamda kaynak olarak bahsedilen, enerjinin alındığı ortam olarak açıklanabilmektedir. Diğer faktör ise ısı pompası sisteminde alınan enerjinin, kullanım şeklidir.  Kullanılan ısı pompası sisteminin dizaynı da verimliliğe doğrudan etkisi olan bir diğer faktördür. 

Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda, ısı pompası hesabı da katılarak, maksimum derecede fayda sağlanabilmektedir. Isı pompasının kullanım alanları ve çalışma prensibi de önemli unsurlardır. Bunların yanı sıra, ısı pompası maliyeti şeklinde arama yaparak ilgili yazımıza erişebilirsiniz. Bu sayede, gereken birçok detaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Isı Pompası Nerelerde Kullanılır

Bodrum’da ısı pompası çeşitleri nelerdir dışında ısı pompasının nerelerde kullanıldığı da önem taşımaktadır. Buna dayanarak, ısı pompası sistemlerinin birçok alanda ve birçok dizayn şekli ile kullanıldığını söylemek mümkündür. Hem sıcak hem soğuk enerji sağlayarak hayatımızı kolaylaştıran ısı pompaları, şu ortamlarda ve şekillerde kullanılabilmektedir:

 • Yerden ısıtma
 • Tavandan ısıtma
 • Duvardan ısıtma
 • Tavandan soğutma
 • Radyatör
 • Fancoil
 • Yer tipi fancoil

Isı pompası sistemlerinden en iyi şekilde yarar sağlayabilmek için tüm adımlar önemlidir. Bu bakımdan ihtiyaçların saptanması ile planlama başlayabilmektedir. Tüm ölçüm ve hesaplar yapıldığında, en iyisi için hassasiyet gösterilmektedir. Ve daha sonra dizayn şekli kararı da göz önünde bulundurularak, sistem hayata geçirilmektedir.

Isı Pompası Sisteminde Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Bodrum’da ısı pompası çeşitleri nelerdir ve hangi noktalar önemlidir soruları, sistemin öne çıkan etkenlerini oluşturmaktadır. Bu bakımdan sistemin işleyişini anlamanın yanı sıra, etkin de olmaktadır. Ve sistemden en iyi şekilde nasıl yararlanılabileceğini de bu soru işaretleri gösterebilmektedir.

İhtiyaçların doğru bir şekilde saptanması sonucunda ısı pompası fiyat kriteri de değerlendirilebilmektedir. Tüm etkenler doğru şekilde planlandığında, ısı pompası sisteminden optimum düzeyde fayda sağlanabilmektedir. Isı pompası sisteminde göz önünde bulundurulması, hesaplanması gerekenlerin bazıları, şunlardır:

 • Isıtma ve soğutma kapasitelerinin belirlenmesi
 • İhtiyaç olan sıcak suyun, kapasiteye olan etkisi
 • Elektrik alt yapısı
 • Cihazın koyulacağı yer durumu
 • Isıtma sisteminin tasarımı
 • Sıcaklık ayarlarının tayini
 • Ortam sıcaklığının kontrolü
 • Gerek duyuluyor ise nem seviyesinin ölçümü

Yanlış şekilde tasarlanan ısı pompası sistemleri, kalıcı arızalara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca, çok fazla enerji tüketimine de neden olabilmektedir. Bu anlamda uzun vadede maliyetlerin de artması, kaçınılmaz olacaktır. Bu problemlerin yaşanmaması için hesaplamaların doğru yapılması şarttır.

Isı Pompasının Çalışma Prensibi

Normal koşullarda ısının, tüm diğer enerjilerdeki gibi yüksek yoğunluklu ortamdan düşük yoğunluklu ortama geçişi söz konusudur. Özetle; sıcak ortamdan soğuğa doğru ısı akışı olmaktadır. Ancak, ısı pompaları ele alındığında, söz konusu doğal işleyişi tersine çevirdikleri söylenebilmektedir. Toprak, su ya da havadan enerji alarak işleyen sistem, enerjiyi birinden diğer kaynağa aktarmaktadır.

Her evde bulunan buzdolabı ele alındığında, söz konusu sistem ile birebir aynı mantıkta çalıştığı görülmektedir. Buzdolabının içindeki enerji birkaç kat artarak, arka tarafa ısı olarak iletilmektedir. Bodrum’da ısı pompası çeşitleri nelerdir sorusu yanında sistemin çalışma prensibi de bu şekilde kavranabilmektedir.

Isı pompasının enerji aldığı kaynakta ısıtma konumunda iken soğuttuğunu söyleyebiliriz. Bu şekilde çalışan sistemde küçük bir miktar enerji de harcanmaktadır. Söz konusu durum; gazın faz değişimiyle enerji alması ve bunu taşımasıdır. Bu ısı pompaları, az miktarda elektrik enerjisi harcayarak, tasarruf sağlamaktadırlar.